Bu yıl 7'ncisi düzenlenen Cami Yapı Ekipmanları Fuarı, 13-16 Haziran 2019 tarihlerinde Ankara ANFA Altınpark Fuar Alanı'nda gezilebilecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki ANFA Altınpark Fuar Alanı, 7. Cami Yapı Ekipmanları Fuarı'na ev sahipliği yapıyor. Cami sektörünün Türkiye ve dünyadaki en büyük organizasyonlarından biri olan ‘Proaktif Fuarcılık’ tarafından düzenlenen fuar, 13 ve 16 Haziran 2019 tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak.

Daha önceki yıllarda Ankara'nın yanı sıra İstanbul ve Kocaeli'de de gerçekleştirilen ‘Cami Yapı Ekipmanları Fuarı’'na yurt içi ve yurt dışından çok sayıda ziyaretçi gelmesi bekleniyor. Cami kültürü, estetiği ve donanımı ile ilgili temsilcilerin yer alacağı fuarda cami sektörüne iş yapan mimar, mühendis ve müteahhitler ile cami yaptırma ve yaşatma dernekleri stant açacak. 100'den fazla firmanın çalışmalarını sergileme fırsatı bulacağı etkinlikte cami donanımı ve inşasında kullanılan mermer, halı, dekorasyon malzemeleri, el sanatları ve ses sistemleri de dahil olmak üzere sektörde kullanılan teknolojik ekipman ve malzemeler tanıtılacak.

Cami yapımı iç dizaynı, restorasyon ve inşası ile ilgili faaliyet gösteren firmaların yıllara dayanan birikim ve ustalık eserlerini sergileyecekleri fuarda, İslam mimarisi sanatı ile harmanlanmış ürünler e el sanatları çalışmaları ile Osmanlı-Selçuklu mimarisinden en güzel örneklerin yanı sıra tarihi dokulardan esinlenerek güncellenen ve modernize edilen en son uygulamalar yer alacak. Dünyanın pek çok ülkesinde ve Anadolu'muzun farklı illerinde önemli projelere imza atan firmalar ve uzmanların katılacağı fuarda bu yıl Suudi Arabistan , Malezya, Tayvan, Türkmenistan, Ürdün, Hollanda, Almanya, ABD, Rusya, Avusturya, İspanya, , Yemen, Kuveyt, Makedonya, Lübnan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, Pakistan, Senegal, Tacikistan, Kuzey Irak, Arnavutluk, Cezayir, Fas, Libya, Katar, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Bahreyn, İngiltere, Irak, Endonezya gibi birçok ülkeden temsilci de hazır bulunacak.

Fuar organizasyonunu üstlenen yetkililer, üniversitelerin mimarlık bölümlerinde eğitim gören ve yeni mezun olan öğrenciler ile akademisyenlerin büyük ilgisini çeken fuarın, cami yaptırmak isteyen hayırseverler ile bu konuda faaliyet gösteren dernekler başta olmak üzere her kesimden gönüllüyü bir araya getirdiğini belirttiler.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, KOSGEB, Cami Esnaf ve Sanatkarları Derneği, Türkiye Camii ve Kuran Kursları Dernekleri Federasyonu, Cami Sanatkar ve İş Adamları Derneği ve Proaktif Fuarcılık’ın destek verdiği Cami Yapı Ekipmanları Fuarı’na ilginin her geçen yıl arttığını söyleyen yetkililer, tarihin en değerli ve unutulmayan dokularını, akustiği, dinamiği, mimariyi, geometriyi, Cami ezanının büyüsüyle ve Camilerle buluşturmayı hedefleyen ve alanında ilk olan fuara dileyen herkesin katılabileceğini duyurdu.

 

 

HABER FOTOĞRAFLARI

ANKARA'DA HAVA