EN GÜZEL KAZ, ANKARA’DA SEÇİLECEK

Ankara Büyükşehir Belediyesi ANFA Altınpark Fuar ve Kongre Merkezi, “Kars, Ardahan, Iğdır Tanıtım Günleri”ne ev sahipliği yapıyor. Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen tanıtım günleri etkinliği, 23-26 Ocak tarihleri arasında ziyarete açık olacak.

 

Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Kars, Ardahan, Iğdır Tanıtım Günleri, 23-26 Ocak tarihleri arasında ANFA Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. Resmi açılışı 23 Ocak  tarihinde yapılan fuarda kaşar döneri, bal şerbeti, kete, yöresel çeçil peyniri ve Kağızman elması gibi bölgeye has ürünler görücüye çıkacak, fuar ziyaretçilerine ise kaz yemeği, piti, kesme aşı ve hengel gibi yöresel mutfak lezzetlerinden ikram edilecek.  Tanıtım Günleri kapsamında bir de “en güzel kaz” yarışması yapılacak.

Kars Ardahan Iğdır federasyonu Genel Başkanı Dr. Erdoğan Yıldırım ve Yönetim Kurulu üyelerinin ev sahipliği yaptığı Tanıtım Günleri’nde, Kars, Ardahan ve Iğdır yöresinin sanatçıları ve âşıkları ezgileri ile kulakların pasını silecek. Üç ilden gelen folklor ekipleri de fuar süresince performansları ile göz dolduracak.

Etkinlik, aynı zamanda kültür buluşması niteliği de taşıyacak. Osmanlı tarihinin en acı olaylarından biri olarak tarihe geçen ve “tek kurşun atmadan şehit düşenlerin” destanı Sarıkamış, Ankara’daki Tanıtım Günleri’nde anılacak. “Sarıkamış Harekatı’ sunumu ile Ebul Hasan Harakani’nin yolculuğunu anlatan gösterimin ardından fuarda Sarıkamış ve tüm şehitler için bir de mevlit okutulacak.

Sözlü anlatım geleneği ile kuşaktan kuşağa aktarılan aşıklık geleneği, Başkent’teki fuarda bir kez daha hayat bulacak. Aşıkları Anma Programı’nda dünden bugüne aşıklar geleneği türkülerle anlatılacak. Etkinliğe üç kentte doğup büyüyen yazarların imza günleri ile sanatçıların sergileri de yer bulacak.

Kars, Ardahan, Iğdır Tanıtım Günleri, her gün 10.00 ile 21.00 saatleri arasında ziyaretçilerine açık olacak.

HABER FOTOĞRAFLARI

ANKARA'DA HAVA