ANKARA’NIN SEVGİ ÇİÇEĞİ

image

ANKARA’NIN SEVGİ ÇİÇEĞİ

Mogan Parkı’nda bulunan Sevgi Adası’na Sevgi Çiçeği tohumları ekildi.

Ankara’nın yeşil alanlarına yönelik projelerini hızlandıran Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara’nın endemik bitkileri arasında olan Sevgi Çiçeği’ne dair Mogan Parkı’nda Sevgi Adası oluşturdu. Sevgi Adası’nda bulunan Deniz Feneri’ne, kurmaylarıyla beraber çıkan Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, Yıldırım Özer ve Hasan Muhammet Güldaş’tan bölgeyle ilgili bilgi aldı.

Alan gezisinin ardından Sevgi Çiçeği’nin tohumlarının ekildiği açılışa; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Khazar İbrahim, Türkmenistan'ın Ankara Büyükelçisi İsankuli Amanlıyev, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Hasan Muhammet Güldaş ve ANFA Genel Müdürü Yıldırım Özer katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Hasan Muhammet Güldaş: “Bugün burada çok önemli bir olay için toplandık. Dünya’da sadece bu bölgede yetişen bir bitkinin tohumlarını ekeceğiz. Endemik bitki konusunda çok zengin olan Ankara'mıza hayırlı olmasını diliyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından devam eden törende sevginin tohumları geleceğe ekildi. Tohum ekiminin ardından; büyükelçilere ülkelerine ekmeleri ve aramızdaki bağın artması için sevgi çiçeği ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

İlk çiçeğinin 23 Nisan’da açacağı beklenen Ankara’ya özgü endemik bitkinin özellikleri ise şunlar: “Dünyada yalnızca Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde yetişmektedir. Ankara'nın 33 endemik bitkisinden bir tanesidir. Pembe-kırmızı renklere sahiptir. Çiçekleri Nisan ayında açmaya başlayıp, Temmuz ayına kadar çiçekli kalmaktadır. Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) kriterlerine göre nesli tehlike altında olan Sevgi Çiçeği, 2009 yılında Viyana’da Dünya Endemikler Kraliçesi seçilmiştir.”

Haber Galerisi