Cumhuriyetin ilk barajı olan Çubuk-1 barajı atıl durumdan çıkarılarak rekreasyon alanı olarak yeniden Başkente kazandırılacak.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatıyla, atıl durumda olan baraj çevresi düzenlemeleri ivedilikle tamamlanarak Ankaralının hizmetine sunulacak.Baraj çevresinde incelemelerde bulunan Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Hasan Muhammet Güldaş, ANFA Genel Müdürü Nevzat Uslucan ve beraberlerinde ki mühendisler Çubuk - 1 barajı rekreasyon alanında yürütülecek çalışmayla ilgili ayrıntılı bilgi aldı, fikir alışverişinde bulundu. Proje Ankara’ya yeni bir rekreasyon alanı kazandırmakla birlikte, bir cumhuriyet mirasını daha hak ettiği özeni ve saygıyı görmesi noktasında önem taşımakta.

Alan içerisinde Ankaralının aileleriyle hoşça vakit geçirebileceği piknik alanları, spor alanları, çocuk oyun alanları, restoran ve büfelerin olması planlanmakla beraber barajın yapıldığı döneme ait bir de Atatürk evi bulunmakta.Barajın yapım sürecini bizzat yerinde inceleyen, denetleyen Atatürk için baraj inşaatına yakın bir sırtta yaptırılmış olup Atatürk zaman zaman bu evde dinlenmiş ve çalışmaları yerinden incelemiştir. Evin restorasyonu yapıldıktan sonra bir müze görevi görecek olan bu tarihi yapı ziyaretçilerine açık olacak.

HABER FOTOĞRAFLARI

ANKARA'DA HAVA