ANKARALI ÜRETİCİLERLE İŞ BİRLİĞİ

image

ANKARALI ÜRETİCİLERLE İŞ BİRLİĞİ

ANFA Genel Müdürü Yıldırım Özer ve ANFA Peyzaj Müdürlüğü yöneticileri, Ankara’ya ve Ankaralıya daha iyi hizmet etmek için, Yenimahalle ilçesinin Karşıyaka Mevkii’nde bulunan, Ankaralı üreticilerle buluştu.

Ankara’nın yeşil alanlarına yönelik faaliyet yürüten ANFA, sektöre ilişkin sorunları öğrenmek ve üreticilerin sahada yaşadığı yapısal sıkıntılara dair bilgi sahibi olmak için Ankaralı üreticilerle fikir alışverişinde bulundu.

ANFA yöneticileri seraları gezdikten sonra, yerli üreticilerden oluşan kooperatifin üyeleri ile toplantı yaptı. ANFA’nın 2021 yılı planlamasında Ankaralı üreticilerle, alım garantili anlaşmalar yapacağını belirten Genel Müdür Yıldırım Özer; üretici firmalardan yeterliliklerini ve kapasitelerini ölçerek ANFA’ya bildirmelerini istedi. Bu bilgiler doğrultusunda yol haritasının çizileceğini ifade eden Özer:

“Siz yerli üreticilere, sistemli bir yapı tesis edeceğiz. Ankara’da komplike bir peyzaj alanı hazırlayacağız. Yeterliliklerinizi ölçeceğiz. Belgelerinizi, hazırlıklarınızı tamamlayacaksınız. Birlikte çalışarak, düşünerek bir yapı kuracağız. ANFA Genel Müdürlüğü olarak, Ankara için, Ankara’nın yeşil alanları için bitki alacaksak ilgili kooperatiflerden ve Ankara’nın yerli üreticilerinden alacağız. Mansur BaşkanımızınBaşkent’i yerli üreticilerin ürettiği, bitki ve ağaçlarla donatacağız.” dediği gibi bizde o sözler doğrultusunda çalışarak, Ankara için sizlerle birlikte üreteceğiz.” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ANFA tarafından ilk kez muhatap alındıklarını ve bu konuda duydukları memnuniyeti ifade eden kooperatif üyesi üreticiler; bugüne kadar peyzaj alanında yürütülen politikaların yanlışlığından dolayı sektörün Ankara’da daraldığını, kalan üç beş esnafın da sahada zorluklar yaşadığını vurguladılar.

Ankaralı üreticilere imkân verilirse daha modern seraların kurulabileceğine olan inançlarını dile getiren üreticiler; “Kapasiteyi artıramıyor, alan sorunu yaşıyoruz. Bulunduğumuz alanların tümü imara açıldığı için mülk sahipleri tarafından çıkarılıyoruz. Haliyle konargöçer bir duruma geldik. Bu anlamda belediyemiz bize uygun bir alan belirleyip alt yapısını hazırlarsa biz bu alana modern tesisler kurabilecek kapasiteye sahibiz. Peyzaj sektörü konusunda Ankara’nın ciddi bir kapasitesi var. Biz inanıyoruz ki büyükşehir belediyesinin yardımlarıyla hem Ankara’ya hem de çevre illere yetebilecek seralar ve tesisler kurulabiliriz.” dediler.

Ankara’ya 2021 yılı yaz ayı için 12 milyon çiçek dikilmesi öngörüldüğü ve bu çiçeklerin üretilebildiği kadarının Ankaralı üreticilerden alınacağı kararına varıldığı toplantıda ayrıca;

  •          Su israfına karşı, su ihtiyacı az olan bitkilerin tercih edilmesi,
  •          Ankaralı üreticilere destek amacıyla Mayıs ayında Ankara’da peyzaj festivalinin yapılabileceği,
  •          Ankara’nın termal bölgesi olduğu, belirlenecek alanlarda doğal sıcak suyun seracılıkta kullanılabileceği ve böylelikle maliyetlerin azaltılacağı,
  •          Seneler içinde ivme kaybeden Ankara’da peyzaj sektörünün canlandırılabileceği,
  •          Şehrin kolay ulaşılabilir bir alanına hem üretim yapılabilecek hem de perakende satış yapılabilecek tesisin kurulabileceği konuları konuşuldu.

 

Haber Galerisi