ATA’NIN YADİGÂRI ÇUBUK-1 BARAJI REKREASYON ALANI AÇILDI

image

ATA’NIN YADİGÂRI ÇUBUK-1 BARAJI REKREASYON ALANI AÇILDI

Ankara’nın tarihinde önemli bir yere sahip olan Çubuk-1 Barajı, yeniden düzenlenerek rekreasyon alanı olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 97. yılında açıldı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur YAVAŞ’ın ‘'Baraj alanı ayağa kaldırılacak, Atatürk'ün mirasına sahip çıkacağız.'' sözleriyle başlatılan projede Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili birimlerinin ve ANFA Genel Müdürlüğü ekiplerinin yoğun çalışmaları sonucunda Genç Cumhuriyet’in eseri olan rekreasyon alanı, Cumhuriyet’in ruhuna yakışır bir törenle 29 Ekim 2020 tarihinde açıldı.

İki güne yayılan açılış programında, Mansur YAVAŞ, ilk olarak 28 Ekim tarihinde Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı’nı medya temsilcilerine ve büyükelçilere tanıttı. Medya temsilcilerini ve büyükelçileri Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı'nda ağırlayan Başkan YAVAŞ, hem alanda yapılan çalışmaları anlattı hem de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gazetecilerle Seyir Terası'nda bulaşarak rekreasyon alanında yürüyüş yapan ve yeniden restore edilen Atatürk Evi'ni gösteren Mansur YAVAŞ, Çubuk-1 Barajı'nın, Cumhuriyet'in değerleri arasında önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayarak şunları anlattı:

*Bu barajda bir yandan Ankara halkının su ihtiyacını karşılarken bir yandan da zirai araçların kullanılması öngörülmüş. Yaklaşık 25-30 yıl öncesine kadar çalışırken daha sonra kentin büyümesi ile birlikte ihtiyaçların artması ve civarlardaki kanalların buraya akması neticesiyle kullanılmaz bir hale gelmiş.

*Bir takım çalışmaların yapılmasına rağmen bir türlü açılamamış. Biz göreve geldikten sonra burayı görünce özellikle tarihi önemini bir kez daha görmüş olduk. Burası unutulmuş bir noktaydı.

*Bir an evvel hem Cumhuriyet'in ilk barajı olması hem de Atatürk döneminde onun emriyle yapılmış olması nedeniyle Cumhuriyet kazanımlarının üstelik böyle bir yatırımın o günkü şartlarda nasıl yapıldığının halkımız tarafından iyice anlaşılması amacıyla burada çalışmaya başladık.

*Ankara'nın içme suyunun Çubuk Barajı'ndan sağlanması amacıyla kullanılması öngörülmüştür. Daha sonra İsmet İnönü tarafından açılmış. Açılışta Atatürk bulunamamış fakat Atatürk'ün sık geldiği bir baraj olmuş.

Çubuk-1 Barajı'nın atıl durumda kaldığına dikkat çeken Mansur YAVAŞ, Büyükşehir Belediyesi olarak yapılan tüm çalışmaları da ayrıntılarıyla açıkladı:

*Buranın önemli noktaları var. Atatürk Evi, Bayrak Tepesi, Seyir Tepe, Kitabeli Kapı, doğa yürüyüş yolu, teras kafe, bent üstü gezinti yolu, tek yürek etkinlik alanı, bisiklet yolu, piknik alanı, spor sahası, çınaraltı dinlenme alanı, sera, çocuk oyun alanı, mescit, otoparklar ve tuvaletler olarak burası yeniden düzenlenmiştir.

*Şu anda burası 400 dönüm bir arazi. İlerde su doldurduğumuz alanda bin dönümü geçecektir. Proje çalışmalarına 2019 yılının 6. ayında 550 kamyon dip çamuru temizleme ve arazi çalışmalarıyla başlattık. Derenin içerisi çamur doluydu.

*Alandan 2000 kamyon hafriyat atığı çıkartıldı. Projede Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı, ASKİ Genel Müdürlüğü ve ANFA Genel Müdürlüğü ortak çalışma yürüttü. Alanın sadece peyzaj düzenlemelerinde ANFA Genel Müdürlüğüne bağlı 317 personel yaklaşık 22 bin 500 saat mesai yaptı.

*Rekreasyon alanının tamamına yaklaşık; bin 250 adet ağaç, 75 bin çalı, 15 bin çiçek 3 bin sarmaşığın dikimi ve 20 bin metrekare çim ekimi yapıldı. Burada atık problemi var. İki köyün atığını ortadan kaldırdık.

*Atık işi ortadan kalktıktan sonra Cumhuriyetin ilk zamanında açılmış baraj gibi buralar suyla doldurulacaktır. Burası yaz-kış açık olacak ve Ankara halkı rahatlıkla gelebilecek.

Atatürk Heykeli'nin ANFA Sanat Atölyesinde üretildiğini belirten Başkan YAVAŞ, şeffaf belediyecilik anlayışı ile yapılan tüm harcamaları kamuoyuna açıkladıklarını belirtti.

Daha sonra yabancı misyon temsilcileri ile alanı gezen Başkan YAVAŞ, Büyükelçileri aileleriyle de vakit geçirmeleri için baraja davet ederek, “Bundan sonra buranın Ankara'da yaşayan siz değerli diplomatların ve ailelerinizin sık sık gelerek hoş bir zaman geçireceği bir mekân olacağına yürekten inanıyorum.” dedi.

28 Ekim tarihinde medya temsilcilerine ve büyükelçilere Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı’nı tanıtan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur YAVAŞ, 29 Ekim tarihinde ise; parti genel başkanlarının, milletvekillerinin, bürokratların ve daire başkanlarının katılım sağladığı törenle rekreasyon alanının açılışını yaptı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur YAVAŞ, açılışta yaptığı konuşmada “Belediye hizmetlerinde kişiye, siyasete, gruba veya başka aidiyetlere yönelik ayrımcılık illeti silinip atıldı. Sosyal medyadan canlı yayımlanan açık ihaleler ve bu ihalelerdeki kırım miktarları, geçmiş yıllarla mukayese edildiğinde, Ankara’mızın nasıl bir talandan kurtarıldığını belgelemektedir. Biz betondan, demirden, ranttan önce bu ihtiyaç için elimizi taşın altına koyduk ve başardık. Kardeşlik duygusu, siyasi ayrılıkların önüne geçirildi. Belediye hizmetlerinde kişiye, siyasete, gruba veya başka aidiyetlere yönelik ayrımcılık illeti silinip atıldı. Bu şehirde, sahipsizlik duygusu ortadan kaldırıldı, ‘mutlaka bana da yetişirler’ ümidi gönüllere yerleşti. Bir masumun, mazlumun, yoksulun kalbine dokunan eller, göğü delen, güneşimizi karartan binalara ve ranta tercih edildi.” dedi.

Başkan YAVAŞ, “Cumhuriyeti’mizi büyük bedellerle kuran aziz Atatürk ve silah arkadaşlarına rahmet diliyor, Cumhuriyeti’mizi sonsuza dek yaşatma yolunda irademizi hiçbir zaman kaybetmeyeceğimizi, Cumhuriyeti’mizin başkenti Ankara’mızdan bildirmek istiyorum.” diyerek konuşmasını bitirdi.

Haber Galerisi