Kışa hazırlık yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi, ANFA Altınpark İşletmeleri, “Hercai Menekşe” tohumunu toprakla buluşturdu.

     Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur YAVAŞ’ın, göreve geldiği günden beri başkentte ithal bitki ve çiçek ekimine sıcak bakmamasının ardından ANFA Altınpark İşletmeleri kendi seralarında, prestij parklar ve orta refüjlerde kullanılmak üzere başkentin iklimine uygun bitki ve çiçek üretimine devam ediyor.

   Üç Ayda Tohumdan Çiçeğe

    ANFA Altınpark İşletmeleri sera çalışanları, iki günlük çalışma sonunda mor, mavi, beyaz, kırmızı ve sarı olmak üzere her renkten 30 bin, toplamda 150 bin tohumu toprakla buluşturdu. Ekilen hercai menekşeler kasım ayından itibaren kış mevsimi boyunca prestij parkları süsleyecek.

    800 m² cam sera, 4x240 m² naylon sera ve kalanı tül seradan oluşan 10 dönümlük sera alanına sahip ANFA Altınpark İşletmeleri, başkentin renklenmesi için 12 kişilik bir ekiple yıllık ortalama 500 bin yazlık-kışlık çiçek yetiştiriyor.

    Başkenti kış mevsiminde renklendirecek Hercai menekşenin öyküsü ekileceği toprağın hazırlanmasıyla başlıyor. Verimli toprağı; torf, kum, perlit ve hayvan gübresi ile karıştıran işçiler, sterilizasyon makinası aracılığıyla toprağı tohumla buluşturmaya hazırlıyor.

    Tohum ise öncelikle cam serada köpük tavalarda çimlenmeye bırakılıyor. Çimlenmesinin ardından 10-15 gün kadar boylanması beklenip viyollere aktarılan fideler dört yaprak olduktan sonra naylon seralara taşınıyor. Kök gelişimini burada tamamlayan çiçekler boylanıp, tomurcuklandıktan sonra dikime hazır hale geliyor.

 

HABER FOTOĞRAFLARI

ANKARA'DA HAVA