ANKARA’YA YENİ PRESTİJ PARKLAR VE DAHA YEŞİL BİR BAŞKENT

 

 Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent’in prestij parkları başta olmak üzere tüm rekreasyon alanlarında yeni projeleri hayata geçirmeye hazırlanıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, peyzaj mimarları ile gerçekleştirdiği toplantıda tüm parklardaki eksikliklerin tespit edilerek giderilmesini istedi.

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ile ANFA Genel Müdürlüğü’nde çalışan peyzaj mimarlarıyla Başkent’in rekreasyon alanlarının son durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Yavaş, iklime uygun bitki kullanımı konusunda kararlı olduklarını söyledi.

 

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Hasan Muhammet Güldaş ve ANFA Genel Müdürü Semih Narlıoğlu’nun da hazır bulunduğu toplantıda konuşan Başkan Yavaş, Büyükşehir Belediyesi’nin 954 mahalle ve ilçelerle birlikte toplamda 40 bölgede çalışma yürüttüğü mevcut parkları iyileştirerek, Başkent’i daha yeşil bir kent haline dönüştürmeyi hedeflediklerini vurguladı.

 

Prestij parklardan başlayarak, refüjler ve diğer alanlarda gerekli bakımların yapılmasını isteyen Başkan Yavaş, yeşil alanlarda dönüşüm startı verdiklerini kaydetti. Yeni parklarda yapı ve imalat istemediğini söyleyen Başkan Yavaş, “Avrupa’da parkların içinde en fazla bir tane kafe,  lavabo ve çocuklar için bir oyun alanı var. Parklar daha doğal alanlardan oluşsun, insanlar çocuklarıyla birlikte bisiklete binsin, piknik yapsın istiyorum. Parklarda artık mangal olmasın. Özellikle prestij parklarımızda pis tuvaletimiz olmamalı, tuvalet ihtiyacı dikkate alınmalı. İnsan sayısına göre temel ihtiyaçları belirleyin. Örneğin Seymenler Parkı’nın tuvaleti ile ilgili çok şikayet aldım. Oraya seyyar tuvaletse seyyar tuvalet, güvenlikse güvenlik ne gerekiyorsa yapılsın. Dış ilçelerdeki parkları ilçe belediyeleri isterse onlara vereceğiz. Şikayetlerin artık olmasını istemiyorum. Çöp kutusu, ışıklandırma, temizlik gibi en temel konularda gerekli tedbirlerin alınmasını istiyorum. Bizim hatamızdan kaynaklı hiçbir şey olmasın.” Diye konuştu.

Toplantıdan çıkan karar, Çubuk, Atatürk Orman Çiftliği, Zafer Meydanı ve belirlenen birçok noktada yeni parkların yapılması yönünde oldu. Öte yandan mevcut park ve yeşil alanların korunmasına dair bir eylem planı da ortaya çıktı.

Başkan Yavaş’ın talimatıyla refüj alanları dahil birçok alanda lavanta gibi Başkent iklimine uygun ve ekonomik bitkiler kullanacaklarını belirten Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Hasan Muhammet Güldaş, Başkent genelinde 8 milyon metrekare çim, 4 milyon 365 bin metrekare çalı, 141 bin 569 metrekare alanda da çiçek olmak üzere toplamda 12 milyon 775 bin metrekare yeşil alandan sorumlu olduklarını söyledi.

 

 

HABER FOTOĞRAFLARI

ANKARA'DA HAVA