BİLİM PARKINIZDA

image

BİLİM PARKINIZDA

ÇUBUK-1 BARAJI REKREASYON ALANI

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda açılışını gerçekleştirdiği Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı, eski görkemli günlerine geri döndü. Rekreasyon alanı, Ankaralıların uğrak noktası oldu.

Türkiye'nin ilk bilim merkezi olan, ANFA Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Feza Gürsey Bilim Merkezi, bilim etkinliklerini parklara taşımaya devam ediyor. Bilim Merkezi, bu haftaki etkinliğini, Ankara’nın tarihinde önemli bir yere sahip olan Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı’nda gerçekleştirdi.

Aileleriyle birlikte Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı’na akın eden Ankaralılar, geçtiğimiz hafta sonu Feza Gürsey Bilim Merkezi tarafından çocuklara yönelik düzenlenen “Bilim Parklarda” adlı etkinliğe yoğun ilgi gösterdi.

            “Bilim Parklarda” etkinliğinde, çocukların bilime ilgisinin artırılması amacıyla; sıvı azot gösterisi, açısal momentum, spiralin dönüşü, çizgi film gibi taşınabilir deney setleri kullanıldı. Bilimin önemini eğlenerek öğrenen çocuklar, yapılan deneylere katılarak el becerilerini de geliştirme fırsatı buldu. Açık havada sosyal mesafe kuralına uyularak gerçekleştirilen etkinliğe çocuklar büyük ilgi gösterdi.

Uzman rehberler eşliğinde bilgi ve becerilerini geliştirerek öğrenme fırsatı bulan çocuklar, yaptıkları deneyler ile oldukça keyifli vakit geçirdi. Etkinliğin ardından çocuklara, Ağız ve Diş Sağlığı haftasına vurgu yapmak amacı ile diş sağlığı ile ilgili atölye çalışması yapıldı. Evlerinde eğlenceli vakit geçirmeleri için kâğıt katlama modelleri ve boyama kitapları hediye edildi.

Feza Gürsey Bilim Merkezi eğitmenleri, çocukların eğlenirken daha kolay öğrendiğine dikkat çekerek, “Çocuklara yönelik sıvı azot gösterisi ve deneyler yaptık. Salgın süreci nedeniyle bize gelemedikleri için biz onlara ulaşmaya çalıştık. Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı’na gelen çocuklarımız için de sürpriz oldu, bilim gösterimize katıldılar.” dedi.

Feza Gürsey Bilim Merkezi’nin bir sonraki etkinliğini, hangi parkta yapacağını sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Haber Galerisi