CEREN DAMAR ŞENEL HATIRA ORMANI

image

CEREN DAMAR ŞENEL HATIRA ORMANI

Menfur bir saldırı sonucu, 2 Ocak 2019 tarihinde hayatını kaybeden Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’in anısı hatıra ormanında ilelebet yaşayacak.

Öğrencisi tarafından katledilen Ceren Damar Şenel adına Çankaya / Beytepe Mevkii’nde, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Barosu’nun birlikteliğinde yapılan hatıra ormanı için ağaç dikim töreni yapıldı. Hatıra ormanına 7831 adet ağacın dikilmesi beklenirken, ağaç dikim işlemini ise ANFA Genel Müdürlüğü üstlendi.

Törene; Ceren Damar Şenel’in ailesi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Hasan Muhammet Güldaş, ANFA Genel Müdürü Yıldırım Özer, Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feriha Bilge Tanrıbilir ve birçok hukukçu katıldı.

Mustafa Kemal Atatürk’e saygı duruşu ve İstiklâl Marşı ile başlayan tören, Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan’ın konuşmasıyla devam etti.

Sağkan, konuşmasında “Sayın Mansur Yavaş, hatıra ormanı arazisinin tahsisini yaparken bizi bürokrasi ile hiç uğraştırmadı. Bizden sadece çok temel bir talebi oldu. Bu araziyi gerçekten Ankara Barosu’na ve Ankara Barosu’nun avukatlarına yakışır, Başkente yakışır bir hatıra ormanına çevirmemiz şartı ile bize tahsisini sağladı. Ceren’in hatırasını yaşatacak bu hatıra ormanına katkısı olan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Sağkan’ın konuşmasının ardından Ceren Damar Şenel’in babası Mustafa Damar ise “Ceren’imizi kaybettik, bu hayattan fidanımızı kopardılar. Kolumuzu kanadımızı kırdılar. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımın, Sayın Baro Başkanımın ve ekiplerinin, vicdanlı hukukçuların emekleri ile burada bir hatıra ormanı oluşturuldu. Fidanların kökleri toprağı saracak, burada ulu ulu ağaçlar oluşacak. İnanıyorum ki Ceren’imiz burada yaşayacak. Ceren’imizin ilkeleri, o dik duruşu, genç kuşaklara aktarılacak. Bu hatıra ormanını yapılmasına vesile olan başta Başkanımız Mansur Yavaş’a, Ankara Barosu Başkanımıza ve ekiplerine, kadirşinas hukukçulara minnettarım. Hepinize saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Törende son konuşmayı yapan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş: “Bugün bizim burada yaptığımız aslında bir tören değil, kadına karşı şiddete de isyan. Eli kanlı katillerin yok ettiği isimlere karşı onların katlettikleri isimleri sonsuza kadar yaşatacak bir eylem içerisindeyiz. Bu işe vesile olan, Sayın Ankara Barosu Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Belediye personelimize de ayrıca teşekkür ediyorum, saygılar sunuyorum.” dedi.

Ceren Damar Şenel adına yapılan kaide açıldıktan sonra, Ankara Barosu tarafından; Mansur Yavaş’a, Hukuk Fakültesi Dekanı’na, Mustafa Damar’a, Hasan Muhammet Güldaş’a ve Yıldırım Özer’e plaket takdim edildi.

Haber Galerisi