CUMHURİYET’İN İLK BARAJI; ANKARALININ YENİ DİNLENME ALANI

image

CUMHURİYET’İN İLK BARAJI; ANKARALININ YENİ DİNLENME ALANI

Ankara’nın tarihinde önemli bir yere sahip olan Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı anlamlı bir günde açılmaya hazırlanıyor.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ‘'Baraj alanı ayağa kaldırılacak, Atatürk'ün mirasına sahip çıkacağız.'' sözleriyle başlatılan projede Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili birimlerinin ve ANFA ekiplerinin yoğun çalışmalarında artık sona yaklaşıldı.

Proje kapsamında; peyzaj ve çevre düzenlemelerinden asfalt serim çalışmalarına kadar birçok çalışmayı bitiren ekipler, Genç Cumhuriyetin eseri olan rekreasyon alanını, Cumhuriyetin ruhuna yakışır bir törenle 29 Ekim 2020 tarihinde açmayı hedefliyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün baraj yapımını yakından takip etmek için kullandığı evin müze olarak kullanılması için ise girişimler sürüyor.

Alan içerisinde Ankaralılar'ın aileleriyle hoşça vakit geçirebileceği piknik alanları, kafeteryalar, spor alanları, bisiklet yolları ve çocuk oyun alanlarının yanı sıra bir de seyir tepesinin olması planlanıyor.

3 Kasım 1936'da Mustafa Kemal Atatürk tarafından törenle açılan ve Cumhuriyet döneminin ilk betonarme barajı olma özelliğini taşıyan barajın kapısında “Bu Çubuk Bendi Türk Ulusunun İlk Cumhur Reisi Kemal Atatürk Devrinde Devlet Merkezi Ankara'nın su ihtiyacını karşılamak üzere kurulmuştur.1929-1936” ibaresi bulunuyor.

Haber Galerisi