Ankara’nın tarihinde önemli bir yere sahip olan Çubuk-1 Barajı ve mesire alanı için Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatıyla başlatılan yenileme ve bakım çalışmaları bitmek üzere.

    Mansur Yavaş’ın ‘'Baraj alanı ayağa kaldırılacak, Atatürk'ün mirasına sahip çıkacağız.'' sözleriyle başlayan projede Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili birimlerinin ve ANFA ekiplerinin ortak çalışmalarında sona yaklaşıldı. Proje kapsamında; peyzaj ve çevre düzenlemeleri, baraj alanındaki yollara asfalt serim çalışmaları, Çubuk Çayı suyunun temizliği yapıldı. Çalışmalar kapsamında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün baraj yapımını yakından takip etmek için kullandığı evin restorasyon çalışmalarının bitmesi ile birlikte müze olarak açılması planlanıyor.

    Cumhuriyet döneminin ilk betonarme barajı olan Çubuk Barajı 1936 yılında tamamlanıp 3 Kasım 1936'da Atatürk tarafından törenle açıldı. Barajda yer alan plakada “Bu Çubuk Bendi Türk Ulusunun İlk Cumhur Reisi Kemal Atatürk Devrinde Devlet Merkezi Ankara'nın su ihtiyacını karşılamak üzere kurulmuştur.1929-1936” ifadeleri bulunuyor.

    Bu özellikleriyle Ankara’nın ve Cumhuriyetin simgeleri arasında olan baraj, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın bir sözünü daha yerine getirmesiyle yakında tüm halkımızın hizmetinde olmaya hazırlanıyor.

HABER FOTOĞRAFLARI

ANKARA'DA HAVA