-DİKMEN PARK VADİ İÇİNDEKİ TÜRKMENİSTAN PARKINDA ,TÜRKMEN ŞAİRİ MAHDUMKULU FİRAKI NİN HEYKELİNE ÇELENK KOYMA TÖRENİ YAPIDI.

- TÖRENE,CUMHURBAŞKANI BAŞDANIŞMANI YAŞAR TOPÇU,KÜLTÜR VE TURİZM BAKAN YARDIMCISI SERDAR ÇAM,TÜRKMENİSTAN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ İSANKULİ AMANLIYEV, KIRGIZİSTAN ANKARA KUBANYEHBEK OMURALİYEV VE ANFA GENEL MÜDÜR YARDIMCISI ÜNAL ALTIPARMAK KATILDI.

 

İstiklal Marşı'nın ve Türkmenistan milli marşının okunmasının ardından başlayan programda, ANFA Genel Müdür Yardımcısı Ünal Altıparmak’ında hazır bulunduğu Türkmenistan Parkı'ndaki Mahtumkulu Firakı'nın heykeline çelenk bırakıldı.

Türkmenistan'da her yıl 27 Haziran'ın Mahtumkulu Firakı Şiir Bayramı olarak kutlanması münasebetiyle Ankara'da ünlü Türkmen şairi Mahtumkulu Firakı'nın ,Dikmen Parkı Vadi içinde bulunan Türkmenistan parkındaki heykeline çelenk koyma programı düzenlendi.

Programda Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam ve Türkmenistan'ın Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev birer konuşma yaptı.

Mahtumkulu Firakı'nın bir dörtlüğüyle konuşmasına başlayan Topçu, "Allah inşallah ata yurdumuz Türkmenistan'a kıyamete kadar hür ve bağımsız olarak nice bayramlar kutlamayı nasip etsin." ifadelerini kullandı.
Topçu, büyük şairin sadece Türkmenistan'ın değil bütün Türk dünyasının şairi olduğunu belirterek Mahtumkulu'nun eserlerinin önemine değindi.

Kütür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam da Türkmenlerin büyük şairi ve Türk dünyasının atası Mahtumkulu Firakı'nın 18. yüzyıldan bugüne ışık tutan bilge bir şahsiyet olduğunu belirterek "Mahtumkulu, Türkmen birliğinin sembolü olmasının ötesinde Türk ve İslam coğrafyasının ortak sesidir." dedi.

Büyükelçi Amanlıyev de Türkmenistan’da milli kültür ve sanata büyük önem verildiğini belirtti.
Türkmenistan’ın son dönemde ekonomi ve manevi alanlarda büyük başarılar elde ettiğini vurgulayan Amanlıyev, "Milli kültürümüzü, müzik değerlerimizi, muhteşem sanat eserlerini dünya halklarına tanıtmak amacıyla yurt dışında Türkmenistan kültür günleri olarak sürekli faaliyetler düzenlenmektedir. Bu bağlamda Türkmenistan kültür günlerinin Sivas ve Erzurum olmak üzere Türkiye şehirlerinde de yapılacağını bilgilerinize sunmak istiyorum.” diye konuştu.

Büyükelçi, Mahtumkulu Firakı’nın bütün eserlerinin halkın milli duygularının şairane beyanı olduğunu belirterek "Onun adı ve şiirleri bizim için mukaddeslik kazanmıştır.” dedi.

Tören bitiminde tüm katılımcılara Türkmen pilavı ikramı yapıldı.

HABER FOTOĞRAFLARI

ANKARA'DA HAVA