HASAN YALÇINTAŞ’I KAYBETTİK

image

HASAN YALÇINTAŞ’I KAYBETTİK


ANFA Ortaklar Kurulu Başkanı Hasan Yalçıntaş, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. 23 Kasım 2020 tarihinde tedavi görmek için yattığı hastanede koronavirüse karşı verdiği savaşı kaybeden Yalçıntaş, 11 Aralık 2020 tarihinde vefat etti.

Ankaralıları ve sevenlerini derin bir üzüntüye boğan Yalçıntaş’ın vefat haberini sosyal medya hesabından paylaşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş: “Temiz yürekli dostum, ANFA Yönetim Kurulu Başkanımız Hasan Yalçıntaş’ı Covid-19 nedeniyle kaybettik. Çok üzgünüm. Kendisine Allah’tan rahmet, hepimize başsağlığı diliyorum. Mekânın cennet olsun güzel yürekli kardeşim. Seni hiçbir zaman unutmayacağız.” dedi.

Hasan Yalçıntaş, dürüst ve ilkeli bir hayat yaşamaya önem veren kıymetli bir insandı. Ankara ve Altındağ sevdalısıydı. Derin üzüntülerini belirten ANFA Genel Müdürü Yıldırım Özer ise yaptığı paylaşımda, “Kendisiyle çalışma fırsatı bulduğum için onur duyduğum, Şirketimizin Ortaklar Kurulu Başkanı Hasan Yalçıntaş'ı, ağabeyimizi kaybettik. Hepimizin başı sağ olsun.” ifadelerini kullandı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve bürokratlarının katıldığı cenaze, 12 Aralık 2020 tarihinde kılınan cenaze namazının ardından, Karşıyaka Mezarlığı’na defnedildi.

 

Hasan Yalçıntaş Kimdir?

1953 yılında Altındağ'da doğmuştur. Ankara’nın köklü bir ailesine mensuptur. Ankara Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi (Gazi Üniversitesi) mezunu bir Makine Mühendisi olan Yalçıntaş, Yüksek Lisans Derecesini İstanbul Üniversitesi, İşletme Fakültesi'nden almıştır.

Özel sektör ve devlette uzun yıllar çalışmış, Ankara’nın köklü kulüplerinden olan; Gençlerbirliği Yıldız Takımı, Etlikspor, İskitlerspor, Ankaragücü ve Ankara Demirspor'da futbol oynamıştır. Ankaragücü'ne Türkiye kupasını kazandırıp, Avrupa'da İngilizlerin ünlü takımları ile maç yapmıştır. 

Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü'nde başlayan çalışma hayatı, Adapazarı Zirai Donatım Kurumu'nda devam etmiştir. Sonrasında İstanbul'da büyük bir holdingde sınai entegre üretim tesisinde genel müdürlük yapmıştır. 1986 yılında doğduğu Ankara'ya dönen Hasan Yalçıntaş, kendi işini kurmuştur. 1999-2002 arasında Tarım Kredi Kooperatiflerinin Kuruluşu olan İmece Tarım Makineleri Kurumu'nun Genel Müdürlüğü görevinde bulunmuştur.

On çocuklu Altındağlı bir ailenin en küçük ferdidir. 2019 yılında gerçekleşen yerel seçimlerde İYİ Parti Altındağ Belediye Başkan Adayı olan Yalçıntaş, çeşitli sivil toplum örgütlerinde yöneticilik de yapmıştır. ANFA Yönetim Kurulu Başkanlığı da yapan Yalçıntaş, Ata’nın yadigârı olan Çubuk-1 Barajı’nın yeniden Ankaralılara kazandırılması noktasında da büyük emeği olmuştur.

Babasının ismi Hasan'dır ve Kırıkkale, Keskinlidir. Annesi Lebibe Hanım şairdir. Ablaları Necla, Neriman, Müveddet, Ülkü Hanımlardır. Ağabeyleri Avni Yalçıntaş (Türk Ocağı Dergisi Yöneticisi ve Yazarı), Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş (TRT eski Genel Müdürü, Milletvekili), Kurtcebe Yalçıntaş ve Selçuk Yalçıntaş'tır (Ankaragücü Kaptanı ve Milli Futbolcu).

Haber Galerisi