ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MESLEK EDİNDİRME VE EL BECERİLERİ KURSLARI (BELMEK) TARAFINDAN DÜZENLENEN “EL EMEĞİ GÖZ NURU YIL SONU SERGİSİ” ALTINPARK’TA AÇILDI

 

 

Başkent kadınlarını üretime teşvik etmek, meslek sahibi olarak aile ekonomilerine katkıda bulunmalarını sağlamak ve istihdam yaratmalarına destek olmak amacıyla hizmet veren Ankara Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme ve El Becerileri Kursları (BELMEK) yıl sonu sergisinin açılışını yaptı.

 

ANFA Altınpark Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen “El Emeği Göz Nuru Yıl Sonu Sergisi’nin açılışını Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş yaptı. Açılışa, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, İYİ Parti Ankara  Milletvekili İbrahim Halil Oral, ,CHP Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener, İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk, Anket Aş Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Coşkun, BELKO AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Yılmaz, ANFA Genel Müdürü Semih Narlıoğlu, ASKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı,  Belediye Bürokratları, Başkan Yavaş’ın kızı ve kayınvalidesinin yanı sıra başkentliler de katıldı.

 

Açılışın ardından sergideki tüm stantları tek tek gezerek, üretici kadınları kutlayan Başkan Yavaş, BELMEK’ in Başkent’in toplumsal yaşamına verdiği katkının önemine değindi. Ankara’da yaşayan kadınların üretkenliğini ortaya çıkaran, kentin kültür, sanat ve estetik bilincini gözler önüne seren etkinliklere değer verdiklerini belirten Yavaş, kadın girişimcilere büyük rol düştüğünü ve onların ürettiği el ürünü göz nuru ürünleri, hediyelik eşyaları Büyükşehir Belediyesi olarak satın alıp, bu yöndeki üretimi teşvik etmeyi amaçladıklarını söyledi. 

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara’nın kadınlar için en ayrıcalıklı kentlerden biri olması için çalışacaklarını belirterek “Bizim yönetim anlayışımızda, kadınlarımızın toplumun mimarları olduğunu asla unutmayacağız. Kadınlarımızı iş gücüne ve üretime teşvik edecek projeleri birlikte faaliyete geçireceğiz. BELMEK kurslarımızı daha da geliştirecek, bu kurslarımızın içeriğini daha da güçlendireceğiz.” diye konuştu.

 

Başkent’in geleceğinde kadınların önemli bir rol üstleneceğine de vurgu yapan Başkan Yavaş, “Benim üreten ve istihdam yaratan bir Ankara hayalim var. Bu hayalimde de başrolde yine kadınlar olacaktır. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur’ sözünü çok önemsiyorum. Sizlere bu ihmal ve kusurları ortadan kaldırmak için var gücümüzle çalışacağımızın sözünü veriyorum.” dedi.

 

3 BİN 500 ESER SERGİLENİYOR

 

Başkent genelindeki 66 BELMEK’ te düzenlenen kurslara katılan her yaştan kadının çeşitli branşlarda hazırladığı görsel sanatlar ve el sanatlarına yönelik 3 bin 500 eser, karma sergide görücüye çıktı. Tezhip, Ebru, Maraş Filesi, Antep İşi, Seramik Alüminyum Rölyef, Jüt, Mozaik, Çini, Tel Kırma, Gravür, Resim ve Ahşap Boyamadan oluşan binlerce ürünün yer aldığı “El Emeği Göz Nuru Yıl Sonu Sergisi” 7 Temmuz Pazar gününe kadar açık olacak.

 

HABER FOTOĞRAFLARI

ANKARA'DA HAVA