MALAZGİRT BULVARI’NDA ORTA REFÜJDE BULUNAN AĞAÇLARIN DURUMU HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

 

Bazı sosyal medya trol hesaplarında, Malazgirt Bulvarı’nda orta refüjde bulunan ithal ağaçların yönetimimiz döneminde kuruduğuna dair mesnetsiz paylaşımlarda bulunulmuştur.

 

Bu paylaşımlardaki asıl konunun kuruyan ağaçlar olmadığını çok iyi bilmekte; kuruyan yönetim anlayışlarının üzerini örtmek ve gerçekleri örtbas etmek için bu tarz basit, klişe, halkın vicdanında karşılığı olmayan iftiralara sığınmak olduğunun farkındayız.

 

Bahsedilen bölgeye 2014 yılında 361 adet ithal ağaç dikilmiştir. Bu ağaçların 25’inde kuruma tespit edilmiştir. Dikim yapılan alanda beton bariyer aralığı bazı yerlerde 1,5 metreye kadar düşmektedir. 2019 Haziran ayında yapılan kazının ardından ağaçların dikildiği alanda toprak altında asfalt bulunduğu ortaya çıkmıştır. Yani ağaçlar betonların arasına ve asfaltın üzerine dikilmiştir!

 

Bu nedenle 2016 yılının sonbaharı itibariyle kurumalar tespit edilmeye başlanmıştır. Beton bariyerlerin dar olduğu alanlarda ağaç köklerinin gelişmeye başlaması nedeni ile bariyerlere doğru uzandığı ve bu nedenle köklerin rahat gelişemediği belirlenmiştir.

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ANFA Genel Müdürlüğümüz, ağaçların ömrünü uzatmak için raporlarla sabit olarak çanak açma, gübreleme, sulama, ilaçlama ve hümik asit atımı çalışmalarını sürdürmektedir. Ancak beton bariyerler arasında asfalt üzerine dikilmesi nedeniyle kuruyan bazı ithal ağaçların yerine yerli, bölgedeki şartlara ve Ankara mevsimine uygun ağaç dikimi gerçekleştirilecektir.

 

Mübarek Bayram öncesinde dahi hunharca kendi gediklerini kapatmak için uğraşan bu çevreler, milletimizin gönül gözünde acınası bir halde ve beyhude çabalar içerisinde bulunmaya sonsuza dek devam edeceklerdir.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

ANFA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

HABER FOTOĞRAFLARI

ANKARA'DA HAVA