ŞAMPİYONLAR ÇUBUK-1 BARAJI REKREASYON ALANI’NDA

image

ŞAMPİYONLAR ÇUBUK-1 BARAJI REKREASYON ALANI’NDA

ANFA Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye'nin ilk bilim merkezi Feza Gürsey Bilim Merkezi, ANFA Destek Hizmetleri Müdürlüğü ile ortak bir çalışma yaparak, Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na bağlı olan Altındağ Çocuk Kulübü’nün öğrencilerine Ata’nın yadigârı Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı’nı gezdirdi.

Karate branşında; Uluslararası alanda ve Türkiye’de dereceleri olan öğrenciler, önce “Kocatepe’de Atatürk” heykelinin bulunduğu Seyir Tepesi’ne çıkıp, alanın gelenine kuş bakışı baktılar. Ardından Atatürk’ün baraj yapımını takip ettiği ve istirahat ettiği Atatürk Evi müzesini ziyaret ettiler. Atatürk Evi’nde barajın yapım hikayesini dinleyen şampiyon çocuklar, golf araçlarıyla alanı gezme imkanı da buldular.

Rekreasyon alanının doğasını çok seven öğrenciler, “Bu Çubuk Bendi Türk Ulusunun İlk Cumhur Reisi Kemal Atatürk Devrinde Devlet Merkezi Ankara'nın su ihtiyacını karşılamak üzere kurulmuştur.1929-1936” ibaresinin bulunduğu kitabenin önünde hatıra fotoğrafı çektirdiler. Öğrenciler, rekreasyon alanını gezdikten sonra, “Bilim Parklarda” etkinliğine katılıp, sıvı azot gösterisini izlediler.

Organizasyonun sahibi Bilim Merkezi, etkinliğin ardından çocuklara, kâğıt katlama modelleri ve boyama kitapları hediye etti.

Etkinlikten çok memnun kaldıklarını söyleyen öğrenciler, “Tarihi önemi ve güzelliği bakımından burayı çok sevdik. Ailelerimizle birlikte Çubuk-1 Barajı’na sürekli geleceğiz.” dediler.

Haber Galerisi