SANATA DÖNÜŞEN AĞAÇ

image

SANATA DÖNÜŞEN AĞAÇ

ANFA Ahşap Atölyesi, çoğu atık ağaç, kök ve dallarından oluşan malzemelerle Ankara için görsel materyaller üretiyor.

ANFA Peyzaj Müdürlüğü bağlı personeller, dokuz yıldır kesintisiz bir şekilde hizmet vermeye devam eden Ahşap Atölyesi’nde, Ankara’nın park ve bahçeleri dâhil tüm yeşil alanlarını süsleyecek objeler üretiyor. Ankara’nın yeni yapılan parklarında da vatandaşın kullanımına sunulan objeler, şehrin estetiğine uygun durumlarıyla büyük beğeni topluyor.

Çevreye karşı duyarlılığın artırılması amacıyla üretim faaliyetlerini artırarak daha fazla ürünü Ankaralının kullanımına sunmayı hedefleyen Ahşap Atölyesi’nde; kuruyan ağaç gövdeleri, kökleri, budanan dallar ve çeşitli geri dönüşüm malzemeleri yoğun olarak kullanılıyor.

Ustabaşı Hamit Ertürk’ün öncülüğünde alanında uzman beş kişilik kadroyla hizmet veren atölye, Ankara’ya özgün görsel materyallerin yanı sıra ahşaptan tren, kuğu, at, kelebek, köpek, pinokyo, geyik figürleri, salıncak, kitaplık ve oturma grubu, bank gibi göze hoş gelen ürünler üretiyor. Çalışmaların tümü hakkında bilgi veren ANFA personeli Hamit Ertürk, “Yapmış olduğumuz ahşap kaydırak, şu an 30 Ağustos Zafer Parkı’nda kullanılıyor. Türkiye’de ise ahşap kaydırak sadece bu parkta var. Çocuklarımızın çevre konusunda duyarlılık kazanabilmesi için bu tür materyallerin varlığını önemli görüyoruz. Ayrıca yeni açılacak olan Çubuk-1 Barajı Rekreasyon alanı için üretim yapıyoruz ama diğer parklarımız içinde atölyemizde üretmeye devam edeceğiz.” dedi.

Haber Galerisi