SEĞMENLER’DE AÇIK HAVA SERGİSİ

 

Ankara’nın yaşam alanı Seğmenler Parkı, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde, farkındalık etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Bugüne kadar kamusal alanda yapılmış en büyük serginin açıldığı park, Başkentlilerin akınına uğradı.

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN WOMEN), Çankaya Belediyesi ile İsveç Büyükelçiliği ortaklığında kadınlara yönelik şiddete karşı farkındalık yaratılması amacıyla Seğmenler Parkı’nda düzenlenen Işık Enstalasyonları Açık Hava Sergisi’ne başta kadınlarımız olmak üzere tüm Ankara halkı büyük ilgi gösterdi.

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın verdiği resepsiyonla başlayan etkinliklerde, ‘Şiddete Karşı Karanlığı Aydınlat’ çağrısı yapılan ışık enstalasyon açık hava sergisinin açılışı yapıldı. 12 sanatçının kadın cinayetlerini, aile içi şiddeti ve fiziksel, ekonomik şiddet unsurlarını içeren anlatımlarının yer aldığı ışık enstalasyonları, Seğmenler Parkı’nda toplanan kalabalık tarafından büyük bir ilgiyle izlendi.

 

Açılışa İsveç Büyükelçisi Annika Molin Hellgren, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Türkiye Direktörü Asya Varbanova da katıldı.

 

Açılışta konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 25 Kasım’ın kadına şiddete karşı tüm dünyada birlik ve beraberliğin sağlandığı önemli bir tarih olduğunu belirterek “Artık bu sorunun ülkemizden ve tüm dünyadan kökünden temizlenmesi gerekiyor. Bunun için belediyemize düşen görevleri yerine getirmeye hazır olduğumuzu bir kez daha belirtiyorum. Ankara Büyükşehir Belediyesi, kadına yönelik şiddete karşı çok kapsamlı bir mücadele mekanizması oluşturmak ve kadın çalışmalarında muasır medeniyetler seviyesine ulaşabilmek için çalışmalarını ara vermeden sürdürecek. Tüm bu çalışmalar sadece bir başlangıç. Biz, kadınlarımızın toplumun mimarları olduğunu asla unutmayacağız. Başkentimizin kadınlar için en ayrıcalıklı kentlerden biri olması sözünü vermiştik. Bunun gerçekleşmesi için kadınlara gereken tüm desteği verecek; mutlu, huzurlu ve müreffeh bir yaşama kavuşmalarını birlikte sağlayacağız.” Diye konuştu.

 

Büyükşehir Belediyesi’nin kadınlara yönelik başlattığı hizmetleri anlatan ve “Biz bir adım atıyoruz” diyen Başkan Yavaş konuşmasını Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur” sözüyle noktaladı.

 

SANATLA GELEN FARKINDALIK

 

Sergi açılışında İsveç Büyükelçisi Annika Molin Hellgren, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Türkiye Direktörü Asya Varbanova da birer konuşma yaptı.

 

Tüm dünyada her on kadından dördünün şiddete ya da cinsel tacize maruz kaldığını belirten İşveç Büyükelçisi Hellgren, “Avrupa Birliği’nde bu oran her on kadından üçü.  Bu şu anlama geliyor. Dünyadaki kadınların yarısı fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalmış. Bu kadınlar tanıdığımız kadınlar her gün gördüğümüz, otobüste yanınızda oturan, meslektaşınız, kız kardeşiniz, anneniz belki de sizsiniz” dedi.

 

Sevilen oyuncu Gupse Özay da, “İstanbul’dan geldim. Duyduğum kadarıyla kamusal alanda yapılmış en büyük sergi. Amacı ondan da büyük. Kadına yönelik şiddete karşı farkındalık yaratmak. Bunun en güzel yolu da sanat” yorumunda bulunurken, sanatçı Ece Kibaroğlu ise, “Toplumsal şiddet ve kadına yönelik şiddete karşı farkındalık yaratmak için buradayız, her beraber tek gönül olarak toplandık” diye konuştu.

 

 

HABER FOTOĞRAFLARI

ANKARA'DA HAVA