TÜM ŞİDDET GÖREN KADINLAR İÇİN

image

TÜM ŞİDDET GÖREN KADINLAR İÇİN

İki yıl önce üniversite öğrencisi olan Şule Çet’in, herkesi yasa boğan ölümü sonrası Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur YAVAŞ, Çankaya Ahlatlıbel bölgesinde yapılacak olan parka “Şule Çet” isminin verilmesi için talimat vermişti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın eşi Nursen Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Serhat Taşkınsu ve Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Hasan Muhammet Güldaş’ın katıldığı Şule Çet Parkı’nın açılışı Cumhuriyet’in kuruluşunun 97. yılında yapıldı.

Şule Çet Parkı'nın açılışında konuşan Şule Çet'in babası İsmail Çet, “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kızımın adını yaşatmak için verdiği sözü tuttu. Kızımın adını taşıyan parkın açılışının yapılmasından çok memnunum. Bu parkı yapan işçisinden, memurundan, müdüründen hepsinden Allah razı olsun. Bu parkı Ankaralılara ve 83 milyon Türk halkına emanet ediyorum.” dedi.

İsmail Çet, kadınlara şiddet uygulayanlara verilen cezaların az olduğunu belirterek kadın cinayetlerinin sona ermesini istediğini söyledi. Şule Çet'in kardeşi Şenol Çet ise kardeşinin adının verildiği parkın açılışının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda yapılmasından ayrıca memnuniyet duyduğunu belirtti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Serhat Taşkınsu ise, yaptığı konuşmada "Varoluşumuzun temel unsuru olan yüce kadınlarımıza karşı benzer şekilde gerçekleşen insaniyet dışı davranış ve eylemlerin gerçekleşmesine yönelik toplum bilincinin oluşması büyük önem arz etmektedir. Umudumuz kadına yönelik şiddet ve insaniyet dışı eylemlerin bir an önce son bulması ve isimlerinin parklara talihsiz olaylar sonucu değil, başarıları ve emekleriyle verilmesidir." dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı birçok ekibin ve ANFA Genel Müdürlüğü ekiplerinin yoğun çalışması sonucu açılışı gerçekleşen parkta şiddet mağduru tüm kadınlar için bir de anıt yapıldı.

Açılışta yaptığı açıklamalarda Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Hasan Muhammet Güldaş, şunları söyledi: “Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş, güzel bir parkımıza Şule Çet’in ismini verelim dediğinde bizde bu bölgeyi uygun gördük. Çok süratli bir şekilde burayı hayata geçirdik. Arada yaptığımız düzenlemeleri de mutlaka görmenizi istiyorum. Diliyorum burası insanlarımızın rahatlıkla buluşacakları, konuşacakları nezih bir yer olacaktır. Bu parka ismini verirken aynı zamanda olayı da simgeleştirelim dedik. Bu gördüğünüz heykeli özellikle abartılı yapmadık, neden siyah olduğunu zaten biliyorsunuz. İnsanlar yanında onunla kucaklaşabilsin, örtüşebilsin istedik.”

 

 

Haber Galerisi