YEŞİLİN DE BAŞKENTİ GÜZEL ANKARA

image

YEŞİLİN DE BAŞKENTİ GÜZEL ANKARA

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ANFA Genel Müdürlüğü’nün ortak yürüttüğü “Yeşilin Başkenti” projesi hayata geçti.

Tamamen yerli üreticiden alınacak fidanlar ile hem milli ekonomiye destek olmak hem de Ankara’nın geleceğine nefes katmak amacıyla hayata geçirilen projede ilk etapta 5 adet dikim alanına 53 bin adet ağacın dikimini kapsıyor. “Cumhuriyet’in Başkenti” hedefine kararlı bir şekilde ilerlemek vizyonu ile başlatılan doğa dostu proje, Ankaralıların gururla çocuklarına ve torunlarına miras bırakabilecekleri ormanlık alanlar oluşturma hedefi taşıyor.

www.yesilinbaskenti.com sitesi üzerinden erişim sağlanan projede; kampanyaya katılım gösteren vatandaş karaçam, ladin, meşe, sedir, selvi ağaçlarının bulunduğu yaşam paketlerini satın alarak beş tane Cumhuriyet Parkı’na dikimini talep edebiliyor.

Projeye destek verenler, kendi adına ağaç dikebildikleri gibi hediye gönderme opsiyonu ile başkaları adına da ağaç dikebilecek. Yapılan her satın alma işlemi sonrası sistem tarafından katılımcıya veya hediye edilen kişiye özel bir "Teşekkür Sertifikası" da oluşturuluyor.

Alanın hazırlanması, ağaçların dikiminin yapılması ile tüm bakım, budama ve sulama işlemleri ANFA tarafından yapılacak proje talep doğrultusunda yıllar içinde daha da genişletilebilecek.

Dikimin gerçekleştirileceği Cumhuriyet parkları ve kapasiteleri de aşağıda yer aldığı gibidir:

• Feriha Sanerk Anısına - Yakacık Kırandağı

Dikim Kapasitesi: 7.000 Ağaç

• Halil İnalcık Anısına - İncek Toki Altı

Dikim Kapasitesi: 10.000 Ağaç

• Nusret Suman Anısına - Tahar Tepesi

Dikim Kapasitesi: 11.000 Ağaç

• Özlem Türeci Adına - Beysukent Ceren Damar Parkı

Dikim Kapasitesi: 5.000 Ağaç

• Sabiha Gökçen Anısına - Çankaya Dikmen 4. Etap

Dikim Kapasitesi: 20.000 Ağaç

Haber Galerisi