Evcil Hayvanlar Parkı

image

Evcil Hayvanlar Parkı

Ankara’nın sokaklarında yalnız yaşamıyoruz. Minik dostlarımız, sahipsiz sokak hayvanlarımız ve daha birçok canlının güvenli yaşam hakkı ve sağlığı bizlere emanettir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, Keçiören’de 7 Ağustos 1998 tarihinde kurduğu Evcil Hayvanlar Parkı, her ortamda yaşam hakkı bulunan can dostlarımıza ev sahipliği yapmaktadır.

Uyanış Mahallesi’ndeki toplam 18 dönümlük arazi üzerine kurulan Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı, özellikle akvaryum balıkları ve kümes hayvanları ile çeşitlenmiş, 1999 yılının Nisan ayından itibaren de faaliyete geçirilen akvaryum üretim bölümüyle de yeni türlere ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

Yeşilin her tonunun mevcut olduğu bu şirin hayvan dostu parkta; 1 adet personel binası, 1 adet üç katlı klinik, idari bina, 2 adet güvenlik kulübesi, 1 adet depo ve hayvan barınakları bulunmaktadır.

Parkımızda 90 çeşit can dost yaşamakta, kanatlı türleri ise ağırlıklı olmaktadır.

Bunlar arasında; Shetland midillisi, eşek, lama, kanguru, devekuşu, tek hörgüçlü deve, yerli koyun, Ankara keçisi, cüce keçi, ceylan, Ankara Kedisi, tavuk, sülün, iguana, taçlı turna, ördek çeşitleri, flamingo, Çin kazı, beyaz kuğu, tavşan, guinea pig, hindi, kınalı keklik, tavus kuşu (beyaz ve mavi), beçtavuğu, muhabbet kuşu, sultan papağanı, jako papağanı, cennet papağanı, hint bülbülü, Amazon papağanı, kanarya ve 25 çeşit balık bulunmaktadır.

Ankara’da hayvan dostlarının ve hobi hayvanı meraklılarının uğrak yerlerinden biri olan parkımızda, 2000 yılı itibariyle kuluçka makinesi de faaliyete geçmiştir.

Akvaryumdaki üretimin önemli boyutlara ulaştığı Evcil Hayvanlar Parkı’nda; tavus kuşu, sülün, tavuk çeşitleri ve sayısı üretimle her geçen yıl daha da artmaktadır. Hayvan dostlarının en fazla rağbet ettiği bölümlerden biri de köpek kulübeleridir.

Evcil Hayvanlar Parkı, sadece evcil değil, yabani yaşamın renkli canlıları için de sevimli bir barınaktır. Türkiye’de görme imkânı bulunmayan kanguru, iguana, mara hayvanı gibi canlıların yanı sıra yumurtadan çıkan taçlı turnalar, bin adet kanatlı ve süs tavuğu, yeni midilli tayları, Kamerun koyununun yavruları, Ankara keçisi yavruları ve birçok köpek yavruları her gün kendilerine sevgi ve şefkat gösterecek misafirlerin yolunu gözlemektedir.

Evcil Hayvanlar Parkı, temizliği ve donanımı ile de gönül rahatlığıyla vakit geçirilebilecek bir gezi ve dinlence alanıdır. Toplam 67 adet bank ve iki oyun alanının bulunduğu parkımızda 28 tane de piknik masası mevcuttur.

Toplamda 8 bin 574 m2lik yeşil alanın yer aldığı parkımız hayvan dostlarını ve özellikle de minik hayvanseverleri beklemektedir.