Gençlik Parkı

image

Gençlik Parkı

Ankara'nın tarihi parklarından biri olan ve uzun yıllardır Ankaralıların uğrak noktası olan Gençlik Parkı, 275 bin m² alan üzerine kurulmuştur. 6 farklı giriş kapısı bulunan Gençlik Parkı, kentin en merkezi lokasyonunda yer alan bir gezi mekânıdır.

Gençlik Parkı, 1936 yılında inşa edilmeye başlanmış ve yapımı tam 7 yıl sürmüş, 19 Mayıs 1943 tarihinde Ankaralıların hizmetine sunulmuştur. Gençlik Parkı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kentsel parklarından biridir. 2007 yılında büyük bir onarım ve yenilenme sürecinin başlatıldığı Gençlik Parkı; 61 bin 724 m²lik sert zemini, 45 bin 782 m²lik havuz alanı, 1 bin 790 m²lik çocuk oyun alanı ile Ankaralıların ve dışarıdan gelen misafirlerin hizmetindedir.

Parkın köklü tarihine bir saygı duruşu olarak varlığını koruyan Cumhuriyet Anıtı, Gar Kapısı tarafında misafirlerini karşılar. Çevresindeki oturma alanları ve peyzajı ile güzel bir dinlence alanı olan bu bölgeden giriş yaparak metro kapısına doğru gittiğiniz taktirde, hediyelik eşyaların ve turizm tanıtım ünitelerinin yer aldığı bölgeye ulaşırsınız.

Asırlık ağaçları, rengârenk bahçeleri, yeşil alanları ile adeta Ankara’nın göbeğinde bir vaha görünümünde olan parkın en büyük özelliği, yıllardır çocukları ve her yaştan oyun severleri ağırlayan lunaparkıdır.

25 bin m2lik bir alanda yer alan lunaparkta herkese hitap eden oyun alanları, oyuncaklar ve dinlenme bölgeleri bulunmaktadır. Çocukluğu ve gençliği Ankara’da geçen herkesin yolunun muhakkak düştüğü bu renkli eğlence dünyası, turistlerin de büyük ilgisini çekmektedir.

Gençlik Parkı, İç Anadolu Bölgesi’nin orta yerinde yaşayıp da denize ve suya hasret kalanların da özlemini giderir. Göl kenarındaki banklar; gençleri, doğada vakit geçirmek isteyen yaşlılarımızı, soluklanmak isteyen aileleri ağırlar. Park, fotoğraf tutkunları için de çok özel görüntüleriyle vazgeçilmez bir mekândır.

Gençlik Parkı; bünyesindeki tiyatro binası, kadın dayanışma merkezi, yabancı turistlere mihmandarlık yapmak amacıyla oluşturulan turizm ofisi, nikah ile düğün salonu, kültür ve gençlik merkezleri, belediye kabul salonu, çay bahçeleri, restoranları ve yürüyüş alanları ile Ankara’nın kültürel yaşamına değer katan sosyal alanlarından biri olma özelliğini de korumaktadır.

Park bünyesinde bulunan toplam 638 kişilik binası, 8 bin m2lik kapalı alanı ile Ankara Büyükşehir Belediye Tiyatrosu, Ankara’nın en büyük tiyatro salonlarından birisidir. Tiyatro ve gösteriler için özel olarak tasarlanan binada, sahne ve orkestra asansörlerine kadar her şey eksiksiz düşünülmüştür ve bu nedenle de yılın her dönemi pek çok tiyatro grubunu ağırlamaktadır.

Gençlik Merkezi ise gitar, org, bağlama, yabancı dil, masa tenisi, bilardo, mini golf, masa tenisi gibi aktivitelerin yer aldığı, 100 kişilik sinema salonu ile gençlerin sosyalleşmesine ve bir arada vakit geçirebilmesine imkân tanır. Toplam iki bloktan oluşan gençlik merkezinin yanı sıra parkta bir de kültür merkezi bulunmaktadır.

Toplam 2 bin 670 m2 kapalı alana sahip olan kültür merkezi binası, çeşitli kültürel etkinliklere ev sahipliği yapabilecek şekilde düzenlenmiştir.

Gençlik Parkı, siz değerli Ankaralıları bekliyor.