Seğmenler ve Botanik Parkı

image

Seğmenler ve Botanik Parkı

                                                                                                                                                                                                                                       SEĞMENLER PARKI

ANFA Genel Müdürlüğü'nün bakım, onarım, peyzaj ve tüm düzenlemelerini gerçekleştirdiği Seğmenler Parkı, 46 bin 379 m2lik çim alanda, göleti, serası, spor alanları ve bitki örtüsü ile Başkentlilerin doğa ile baş başa kalabildiği bir yaşam alanıdır. Şirin kulübeleri, masa ve bankları ile hem gençlerin hem de ailelerin uğrak yeridir.

1983 yılında açılan ve toplam 67 bin m2lik bir alanı kaplayan Seğmenler Parkı; dinlence, oyun ve spor alanının ötesinde kermeslere, konserlere ve şenliklere ev sahipliği yapan çok amaçlı bir rekreasyon alanı olarak kullanılmaktadır.

Yerleşim alanlarının oldukça fazla olduğu Başkent’in en merkezi yerinde, doğa özlemini giderebileceğiniz Seğmenler Parkı’na, ulaşım toplu taşıma araçlarıyla çok rahat sağlanabilmektedir. Ankara’ya ilk kez gelen yerli ve yabancı turistlerin mutlaka ziyaret ettiği noktalardan biri olan Seğmenler Parkı’nda uzun yürüyüşler artık bir Ankara geleneği haline gelmiştir. Ailelerin yemyeşil çimenlerin üzerinde piknik yapabildiği bu yaşam merkezi, aynı zamanda spor tutkunlarının da değişmez adresidir.

Parka adını veren Seğmenler Anıtı’nın görkemli bir şekilde yükseldiği bu bölge, çocukların güvenle vakit geçirebileceği bir yerdir. Seğmenler Parkı'nda güzel vakit geçirme imkânı bulabilirsiniz.

BOTANİK PARKI

Çankaya ve Cinnah Caddeleri arasında bulunan Botanik Parkı, saklı cennetlerden biridir. Seğmenler Parkı’nın biraz daha üst kısmında yer alan park, sessizliği arayanlar için ideal bir alandır. Fotoğraf tutkunlarının dikkatini çeken bitki örtüsü ve yaşı asırlara varan görkemli ağaçları ile Ankara’da adeta bir vaha gibidir.

Botanik Parkı’nda havuz, çocuk bahçesi ve çiçek seraları bulunmaktadır. Konsept heykellerle süslenen parkın ağaç gölgelerine aileler için şirin piknik masaları yerleştirilmiştir.

Toplam 21 bin 112 m2 çim alanın peyzajı; özenle seçilmiş çalılar, çiçekler ve ağaçlarla bezenmiştir. Özellikle gençlerin rağbet ettiği Botanik Parkı; baharda başka, yaz mevsiminde bambaşka kokusuyla misafirlerini mest eder.

Şehrin kalabalığından bir nebze uzaklaşmak isteyenler için ideal bir parktır.