ESERTEPE MUHAMMED ALİ PARKI

Ankara’nın en eski ve konsept yerleşim bölgelerinden biri olan Keçiören’de yeşilin her tonunun hakim olduğu Esertepe M. Ali Parkı, ilçe sakinlerinin aileleriyle birlikte vakit geçirmeyi tercih ettiği dinlence alanlarının başında gelir.

Toplam büyüklüğü 174 bin metrekare olan bu dev parkta, 1 milyon 575 bin adet çalı grubu bitki ile 7 bin adet ibreli ve yapraklı ağaç bulunmaktadır. 5 bin metrekarelik çim alana sahip parkın en ilgi çeken bölümü ise dev Türkiye haritasının olduğu bölgedir. Toplam 10 bin metrekareye yapılan harita üzerinde gezintiye çıkan vatandaşlar, adeta Türkiye turu deneyimi yaşarken, çocuklar da bölgeleri ve şehirleri görerek ve hatta gezerek öğrenme imkanı bulmaktadır. Türkiye haritası, merdivenlerle bölgelere ayrılmış, her bölge sınırı ise çim ve farklı peyzaj düzenlemesi ile çizilmiştir.

Parkın dört kapısı, Selçuklu, Osmanlı ve çağdaş Türkiye motifleriyle süslenmiştir. Ankara’nın geniş bir panaromasının izlenebildiği Esertepe Parkı, zemin itibariyle aslında bir seyir tepesi konumundadır. 130 metrelik seyir tepesinden tüm kent gözler önüne serilir. Etlik ve Esertepe arasında bulunan bu seyir tepesine kolay ulaşım sağlamak amacıyla toplam 10 adet asansör kullanılmış, 38 tane de yürüyen merdiven yerleştirilmiştir. Engelli bireylerin, yaşlıların ve hamilelerin de kolaylıkla Seyir Tepesi’ne ulaşabilmesini sağlamak amacıyla yapılan düzenleme, tam anlamıyla Engelli Dostu Kent anlayışının bir ürünüdür. 

Parkın içinde toplam 13 bin 500 metrekare kapalı alan vardır. İçinde hak eğitim merkezleri, gençlerin vakit geçirebileceği gençlik merkezleri, kafe, restoran ve fast food dükkanları ile çeşitli butik dükkanlar bulunan bu alanda aynı zamanda bir  de amfi tiyatro mevcuttur. Hem dinlence, hem eğlence anlayışıyla hayata geçirilen Esenpark’ta spor tutkunları da ihmal edilmemiştir. Toplam 1071 metre uzunluğundaki koşu yolunun yanı sıra 2 futbol 2 de basketbol sahası bulunmaktadır. Gençler ve kadınlar için kondisyon alanları, çocuklar için de üç adet oyun alanları bulunan Esentepe Parkı, otopark konusunda da son derece konforlu olup toplam 600 araca aynı anda ev sahipliği yapabilmektedir.

NASIL GİDİLİR?

Esertepe Parkı Keçiören Yayla Mahallesi, 37. Şht. Mustafa Ercigez Caddesi No:35 numaradadır.

ANKARA'DA HAVA