ANKARA’NIN HUZUR NOKTASI SEĞMENLER VE BOTANİK PARKI

Ankara Büyükşehir Belediyesi ANFA Genel Müdürlüğü'nün bakım, onarım, peyzaj ve tüm düzenlemelerini gerçekleştirdiği Seğmenler Parkı, 46 bin 379 metrekarelik çim alanda, göleti, serası, spor alanları, bitki örtüsü ile Başkentlilerin doğa ile baş başa kalabildiği bir yaşam alanıdır. Şirin kulübeleri, masa ve bankları ile hem gençlerin hem de ailelerin uğrak yeridir.

1983 yılında açılan ve toplam 67 bin metrekarelik bir alanı kaplayan Seğmenler Parkı, dinlence, oyun, eğlence ve spor alanının ötesinde kermeslere, konserlere ve şenliklere ev sahipliği yapan çok amaçlı bir rekreasyon alanı olarak kullanılmaktadır.

Yerleşim alanlarının oldukça fazla olduğu Başkent’in en merkezi yerinde, doğa özlemini giderebileceğiniz Seğmenler’e ulaşım toplu taşıma araçlarıyla çok rahat sağlanabilmektedir. Ankara’ya ilk kez gelen yerli ve yabancı turistlerin mutlaka ziyaret ettiği noktalardan biri olan Seğmenler’de uzun yürüyüşler artık bir Ankara geleneği haline gelmiştir. Ailelerin yemyeşil çimenlerin üzerinde piknik yapabildiği bu yaşam merkezi, aynı zamanda spor tutkunlarının da değişmez adresidir. Parka adını veren Seğmenler Anıtı’nın görkemle yükseldiği bu bölge, çocukların güvenle vakit geçirebileceği bir yerdir.Anfi tiyatroda yapılan etkinliklerde güzel vakit geçirme imkanı bulabilirsiniz.Aynı zamanda Seğmenler Parkı patili dostlarımızın sahipleri ile özgürce koşturduğu ve oyunlar oynadığı bir alandır.

Çankaya ve Cinnah caddeleri arasında saklı cennetlerden biri de Botanik Parkı’dır. Seğmenler’in biraz daha üst kısmında yer alan park, sessizliği arayanlar için ideal bir alandır. Fotoğraf tutkunlarının dikkatini çeken bitki örtüsü ve yaşı asırlara varan görkemli ağaçları ile Ankara’da adeta bir vaha gibidir. Botanik Parkı’nda havuz, çocuk bahçesi ve çiçek seraları bulunmaktadır. Konsept heykellerle süslenen parkın ağaç gölgelerine aileler için şirin piknik masaları yerleştirilmiştir.

Toplam 21 bin 112 metrekare çim alanın peyzajı, özenle seçilmiş çalılar, çiçekler ve ağaçlarla bezenmiştir. Özellikle gençlerin rağbet ettiği Botanik Parkı, baharda başka, yaz mevsiminde bambaşka kokusuyla misafirlerini mest eder.

Şehrin keşmekeşinden ve kalabalığından bir nebze uzaklaşmak isteyenler için rotanızı yeşile çevirmeniz yeterli. Seğmenler ve Botanik Parkları, size huzur verecek, ruhunuzu dinginleştirecek.

ANKARA'DA HAVA